Czy mleko roślinne jest zdrową alternatywą dla mleka?

Mleko roślinne to napój wytwarzany przez zmieszanie niektórych ziaren, nasion i orzechów z wodą. To nie jest tradycyjne mleko, ale ogólnie jest podobne do mleka i może mieć takie same lub podobne funkcje. Jest ono wytwarzane z wielu rodzajów roślin i nasion.

Dla kogo produkowane jest mleko roślinne?

Popularność mleka roślinnego rośnie. Dla wielu może być łatwo stosowany jako alternatywa dla mleka. W przeszłości wszystkim, bez wyjątku, zalecano picie mleka, ale okazało się, że nie jest ono przydatne dla wszystkich. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na włączenie mleka roślinnego do swojej diety. Ponadto, mleko roślinne nie zawiera produktów mlecznych ani laktozy, więc mogą je również cieszyć osoby z nietolerancją laktozy czy też alergią na mleko. Ponadto, mogą się nim cieszyć ci, którzy dążą do różnorodności, ci, którzy nie znają się dobrze na mleku i ci, którzy chcą powstrzymać się od jedzenia pokarmów zwierzęcych.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie mleka roślinnego?

Jak zawsze zalecamy sprawdzenie składników tego napoju warzywnego. Lepiej szukać składników, które są najkrótsze, niesłodzone i wolne od fortyfikatorów i niepotrzebnych składników. Powszechnie stosowane są produkty wysokiej jakości, takie jak mleko kokosowe, owies i migdały. W zależności od rodzaju napoju jego składniki odżywcze są różne. Mleko roślinne jest mniej cenne niż nasiona i ziarna (ponieważ jest wytwarzane przez moczenie w wodzie, wartość odżywcza jest również zmniejszona). Mleko roślinne zawiera mniej wapnia i białka niż mleko, więc jeśli chcesz zrezygnować z tradycyjnego mleka, uważaj, aby przyjmować te składniki odżywcze z innych produktów.

Jak używać mleka roślinnego?

Mleko roślinne może być stosowane w napojach mlecznych, płatkach owsianych, płatkach śniadaniowych, dodatkach do kawy i herbaty, a także w ciastach, deserach i sosach. Aby sprostać oczekiwaniom i potrzebom ludzi, na rynku dostępnych jest również wiele gotowych produktów i cukierków na bazie tego napoju. Są specjalnie przygotowane dla osób poszukujących produktów bez laktozy i wegetariańskich. Jest to bardzo przydatne dla tych, którzy nie piją mleka.

Przeciwwskazania

Nie wszystkie mleka roślinne są bezglutenowe. Jeśli szukasz napoju bezglutenowego, sprawdźmy etykiety. Czasami mleko nie jest zalecane dla diabetyków, ponieważ zawiera dużo węglowodanów. Jeśli chcesz zrezygnować z mleka i przejść na napoje roślinne, spróbuj zrównoważyć je napojami bogatymi w wapń i innymi pokarmami.