Co warto wiedzieć o mleku roślinnym?

Popularność napojów mlecznych i warzywnych rośnie. Znamy coraz więcej przypadków używania mleka roślinnego zamiast zwykłego. Jakie rodzaje napojów warzywnych są dostępne? Istnieje soja, kokos, migdały i ryż. Jaka jest różnica? Ale dla osób nietolerancyjnych laktozy i wegan staje się cenną alternatywą dla mleka, nie tylko podczas spożywania mleka rano.

Skąd popularność mleka roślinnego?

Mleko roślinne zyskało popularność w ostatnich latach, ale istnieje od czasów starożytnych, na przykład mleko migdałowe było znane w średniowieczu. Mleko i mleko roślinne mają bardzo podobny wygląd (https://www.bee.pl/9005-zdrowa-zywnosc-i-delikatesy-napoje-roslinne), ale różnią się smakiem i własnościami. W przypadku napojów roślinnych rodzaj użytych składników określa smak mleka roślinnego, ale zwykle jest mniej słodki, a producenci gotowego mleka roślinnego często dodają cukier, aby temu przeciwdziałać.

Zalety i wady mleka roślinnego

Głównym argumentem zaprzeczającym mleku jest to, że żaden ssak nie będzie pił mleka po osiągnięciu dorosłości. Dlatego w przeciwieństwie do napojów wytwarzanych z orzechów i nasion, nie są one również odpowiednie dla osób pijących sztuczne mleko. Niezbitą zaletą mleka jest to, że substytuty roślinne zawierają witaminy i minerały, których często brakuje ludziom. Osoby z nietolerancją laktozy również nie powinny pić mleka, ale możesz wybrać mleko bez laktozy. Mleko kokosowe i mleko migdałowe są składnikami zbliżonymi do mleka matki, ale jeśli pozwalasz dzieciom pić, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem. Wadą mleka roślinnego jest wysoka cena.

Jak przechowywać mleko roślinne?

Mleko roślinne, w przeciwieństwie do mleka w pudełku papierowym, należy przechowywać w zamkniętym pojemniku i przechowywać w lodówce nie dłużej niż 2-3 dni. Podczas przechowywania woda może pozostać na górze, a ciężkie składniki mleka mogą spaść, ale nie zepsuć mleka, więc mieszajmy je do pożądanego stężenia.

Jak zrobić mleko roślinne?

Mleko sojowe i mleko kokosowe są często sprzedawane w sklepach, ale można je również wytwarzać z orzechów laskowych, orzechów nerkowca, migdałów, ryżu, owsa, lnu, nasion słonecznika, prosa, komosy ryżowej itp.

Co zrobić z mlekiem roślinnym?

Mleko roślinne pod względem smaku nie różni się zbytni od zwykłego mleka. Oczywiście, możesz pić tak, jak zwykłe mleko lub możesz zrobić fantazyjną latte z mlekiem roślinnym. Mleko roślinne jest również doskonałą bazą do robienia płatków owsianych, napojów na bazie owoców, koktajli mlecznych i naleśników.