Co powinieneś wiedzieć o mleku roślinnym

Bezmleczna alternatywa tradycyjnego, krowiego mleka. Hit ostatnich lat, który stale zdobywa popularność. Odpowiednie dla osób z alergiami, nietolerancjami nabiału lub stosujących dietę roślinną lub wegańską. Tymi właśnie określeniami można opisać mleko roślinne z BEE, które zawładnęło półkami supermarketów i na stałe zagościło w menu wielu kawiarni na całym świecie. Jakie rodzaje roślinnego mleka można znaleźć na sklepowych półkach?

Mleko owsiane

Mleko owsiane to napój roślinny, który powstaje poprzez zmieszanie owsa i wody oraz odcedzenie płynu. Napój ten można kupić lub zrobić samodzielnie. Jako substytut mleka, jest wszechstronną alternatywą, odnajdując się zarówno jako dodatek do kawy, jak i półprodukt używany do wypieków. Jego kremowa oraz gęsta konsystencja sprawia, że jest ono najbardziej zbliżone do mleka krowiego.

Mleko sojowe

Soja plasuje się na podium wśród najpopularniejszych produktów roślinnych używanych do produkcji mleka. Mleko sojowe powstaje przez moczenie i mielenie ziaren soi, gotowanie mieszanki i odfiltrowanie pozostałych cząstek. Cechuje je wysoka zawartość białka, porównywalna do zawartości w mleku krowim.

Mleko migdałowe

Mleko migdałowe to mieszanka zmielonych w całości migdałów z filtrowaną wodą. Migdały są bogate w witaminę E, wapń, fosfor, żelazo, magnez, cynk, selen, miedź i witaminy z grupy B, przekazując całe swoje wartości do mleka. Ma ono orzechowy zapach i smak. Dzięki łagodnej konsystencji idealnie nadaje się jako dodatek do kawy. Oprócz tego dostępne jest w wielu różnych smakach i opcjach do wyboru.

Mleko ryżowe

Zazwyczaj uzyskiwane jest z brązowego ryżu i brązowej skrobi ryżowej. Powstaje przez przeciskanie ryżu przez młynek i odcedzenie sprasowanego ziarna. To lżejsza alternatywa dla mleka orzechowego. Ma mniej tłuszczu i jest niskokaloryczne. Jest dobrym zamiennikiem dla osób z alergią na orzechy.

Mleko kokosowe

Wytwarzane jest przez tarcie i wyciskanie miąższu kokosowego. Ma wyższą zawartość tłuszczu niż wiele innych mlek roślinnych, dzięki czemu znajduje zastosowanie jako dodatek do pieczenia i zagęszczania potraw. Jest bogatym źródłem witaminy C, kwasu foliowego, zdrowych tłuszczów, żelaza, magnezu, potasu, miedzi, manganu czy selenu.

Mleko z orzechów nerkowca

Powstaje przez zmieszanie namoczonych w wodzie orzechów nerkowca i odcedzenie mieszaniny w celu uzyskania jednolitego płynu. Jest ono kremowe i stanowi doskonałą bazę do zup, sosów i płatków owsianych. Zawiera nienasycone tłuszcze, które są dobre dla serca, a także kwas anakardowy, który może mieć działanie przeciwnowotworowe.