Aparat, który może więcej – Canon z serii 5D mark

canonJedno z czołowych miejsc wśród dobrych aparatów fotograficznych zajmuje Canon-5d. Obecnie na rynku dostępne są już trzy jego serie oznaczone jako mark I, II oraz III, przeznaczone do profesjonalnych zastosowań. Jest to aparat bardzo funkcjonalny, godny polecenia osobom, które chcą tworzyć bardzo dobrej jakości zdjęcia oraz filmy, nawet w formacie full HD.. Ta ostatnia funkcję posiadają jednak tylko modele mark II i III.

Są to modele z matrycą pełnoklatkową typu CMOS, która  umożliwia otrzymanie lepszej jakości obrazu, w tym lepsze odwzorowanie barw. Modele te posiadają rozdzielczość od 12,8 do 22,3 megapikseli (im nowsza seria, tym większa rozdzielczość), co umożliwia uchwycenie większej liczby szczegółów na zdjęciu. Aparaty Canon-5d należą do linii EOS (ang. Electro Optical System), w której zastosowano m.in. autofocus, umożliwiający automatyczne regulowanie ostrości obrazu. Aparaty te posiadają też zaawansowane funkcje, jeżeli chodzi o dobór parametrów obrazu z poziomu menu. Wykonane zdjęcia mogą być zapisane w formacie RAW, bądź też w postaci JGEG. Ten ostatni format charakteryzuje się większym stopniem kompresji, a zapisane w nim zdjęcia można bez konieczności zmiany formatu odtworzyć praktycznie na dowolnym odtwarzaczu DVD.

Oprócz zaawansowanych możliwości dotyczących jakości i regulacji obrazu, aparaty Canon-5d są także bardzo funkcjonalne. Posiadają one bardzo praktyczne, a jednocześnie w kolejnych seriach coraz bardziej funkcjonalne menu oraz wygodny w patrzeniu 2,5 w mark 1 oraz około 3 calowy w modelach mark II iIII ekran LCD. Aparaty te nie są lekkie, ponieważ ważą prawie 1 kg, ale dzięki ergonomicznemu kształtowi obudowy ich trzymanie podczas robienia zdjęć czy filmów nie powinno stanowić problemów. Wszystkie modele umożliwiają podłączenie ich do komputera za pomocą portu USB, zaś mark ii iIII posiadają dodatkowo złącze HDMI, która pozwala na podłączenie lustrzanki Na przykład do telewizora, tak aby móc bezpośrednio odtwarzać bez pośrednio zarejestrowany na niej film niej film zarejestrowany aparatem. Bateria litowo-jonowa o dużej pojemności pozwala na używanie lustrzanki przez długi czas, bez konieczności jej częstego podładowywania. Aparaty Canon EOS 5D to urządzenia półprofesjonalne posiadające bardzo bogaty zestaw funkcji oraz parametry, które sprawiają, ze aparat ma nie tylko wiele zaawansowanych możliwości, ale jest też wygodny w użyciu.

Comments on this entry are closed.