Canon-5D mark 2 i mark 3 – porównanie

mark 3Canon to producent wielu urządzeń elektronicznych, który jest kojarzony między innymi z drukarkami czy aparatami fotograficznymi w tym lustrzankami. Są to urządzenia bardzo wysokiej jakości, cieszące się ogromną popularnością zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jednym z jego produktów są aparaty z serii mark 2 oraz mark 3. Choć największy skok, jeżeli chodzi o wyposażenie i możliwości lustrzanki nastąpił pomiędzy modelami mark 1 i mark 2, to można także zauważyć pewne istotne różnice pomiędzy modelami mark 2 i 3. Warto więc się im dokładniej przyjrzeć.

Obydwa modele posiadają matryce CAMOS, full frame (pełnoklatkowe) o bardzo podobnej rozdzielczości – różnica wynosi 1,2 megapiksela na korzyść modelu mark 3 (22,3 megapiksela), zaś wymiary matrycy są identyczne w obydwu przypadkach. Niewielkie różnice występują miedzy tymi modelami także, jeżeli chodzi o ekrany LCD – ich przekątne wynoszą odpowiednio 3 i 3,2 cala. Pod tymi względami nie są to więc raczej bardzo istotne różnice z punktu widzenia przeciętnego użytkownika. Większe różnice widać natomiast, jeżeli spojrzy się na przykład na taki parametr jak czułość ISO. W przypadku lustrzanki mark 2 jest to zakres rozszerzalny do 25 600, zaś w przypadku modelu mark 3, aż 102400. Tak wysoka światłoczułość jest niezwykle przydatna tam, gdzie jest słabe oświetlenie, a nie można tez użyć lampy błyskowej. Sprawia to, że lustrzanka taka staje się bardziej uniwersalna. Niestety żaden z aparatów nie posiada mechanizmu stabilizacji obrazu, co wymaga stosowania odpowiednich obiektywów. Bardzo istotna różnicą, dotyczącą przechowywania danych w aparacie jest możliwość zapisywania ich na karcie SD lub SHDC w przypadku modelu mark 3. Obydwa aparaty fotograficzne umożliwiają wykonywanie zdjęć seryjnych, ale w przypadku lustrzanki Canon-5d mark 2 szybkość wynosi3,9 kl/s, zaś w przypadku modelu mark 3, szybkość ta jest większa i wynosi 6 kl/s. Aparaty te umożliwiają też tworzenie filmów w różnych rozdzielczościach, w tym full HD. Model mark 3 umożliwia jednak także wybranie rozdzielczości 1280×720 i VGA, a mark 2 oprócz full hd, tylko rozdzielczości VGA. Model mark 3 umożliwia tez odtwarzanie dźwięku stereo podczas odtwarzania filmu.

Ważnymi elementami każdej lustrzanki są też jej wymiary i waga, a także pojemność baterii. Te jednak nie ma znaczących różnic pomiędzy tymi dwoma modelami.  Obydwa, dzięki dopasowanym kształtom są bardzo wygodne w trzymaniu podczas robienia zdjęć czy filmowania. Choć model mark 3 ma nieco lepsze niektóre parametry, to obydwa aparaty są godne polecenia.

Comments on this entry are closed.