Canon 5d Mark II i Mark 3 – filmowanie

Aparaty mark 3Filmowanie przy pomocy aparatu Canon w wersji mark 2 wydawałoby się niczym niesamowitym. Przecież tak jak każda lustrzanka i ten aparat będzie nagrywał świetne filmy, których jakość na pewno zapadnie w pamięci. Czymże jednak się ten aparat tak bardzo wyróżnia? Otóż podstawą jego innowacyjności jest to, że potrafi on jeszcze dokładniej nagrywać filmy. Tworzy on nagrania w rozdzielczości 1920 x, 1080 co jest rozdzielczością dobrej, jakości filmu HD. Również i dźwięk nie może tutaj nikogo zawieść. Otóż aparat ten nagrywa filmy z dźwiękiem stereofonicznym, co daje nam odczucie oglądania filmu kinowego. Można tu łatwo przytoczyć przykład jednego z seriali, zresztą bardzo popularnego, który był kręcony przy pomocy tego aparatu lustrzankowego.

Aparat mark daje też duże szanse na stworzenie świetnego zdjęcia przy małym natężeniu światła. Przykładowy film na jednej ze stron internetowych przedstawiający osobę przy świetle świecy wychodzi naprawdę nastrojowo, gdyż aparat ten podczas nagrywania filmu potrafi w pełni pokazać jego głębię i ostrość nawet wtedy, gdy nie mamy odpowiedniego naświetlenia. Oczywiście aparaty mark 3 mają jeszcze lepsze parametry nagrywania filmów. Mogą one nagrywać filmy z różnymi ilościami klatek na sekundę. Oczywiście funkcjonalność ta kosztuje nas niewielkie zmniejszenie, jakości obrazu, ponieważ nowy procesor nie jest w stanie tak szybko pracować przy tak dużych rozdzielczościach. Maksymalna ilość klatek na sekundę, jaką oferuje ten aparat to 50. Jeśli ustawilibyśmy lustrzankę tą na jak najwyższą, jakość zgrywanego filmu, to mielibyśmy do czynienia z prostym a zarazem niewiarygodnym przelicznikiem. Trzydzieści minut filmu zajmowałoby około 4 gigabajtów pamięci, w formacie MOV. Oznacza to niebywałą, jakość za oczywiście konkretne pieniądze. Niemniej jednak obraz ten wrzucony do odtwarzacza DVD niewątpliwie swoją, jakością mógłby nawet i onieśmielić widza.

Aparaty rodziny Canon 5d zrewolucjonizowały rynek filmowy. Wykorzystywanie ich w nagrywaniu ujęć do seriali może być przykładem tego, że aparaty te były i są nadal najlepsze pod tym względem. Oczywiście wybór odpowiedniego aparatu do robienia filmów zależy od nas, ale jeśli jesteśmy profesjonalistami i zależy nam na dobrej, jakości ujęć spróbujmy popularnej trójki, a na pewno nie będziemy niezadowoleni z końcowego efektu prac i nie będziemy mieli poczucia wyrzucenia naszych pieniędzy w błoto.

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment