Canon 5d Mark II

Aparat może wykonywać zdjęcia seryjne z prędkością 3.9 kl/sek. Biorąc pod uwagę rozmiar plików jest to całkiem dobry wynik. W dodatku takie tempo jest utrzymywane przy ciągłym zapisie do 78 zdjęć w formacie JPEG (310 z kartami UDMA) lub 13 w formacie RAW. Fotoreporterzy prasowi mogą też skorzystać z zapisu zmniejszonych plików RAW (sRAW, rozdzielczość 10 MP lub 5.2 MP). Jest to bardzo wygodna funkcja dla osób, które pragną wykorzystać możliwości plików RAW, a niekoniecznie potrzebujących wysokiej rozdzielczości pliku. Nośnikiem danych są karty pamięci CompactFlash typu I i II, aparat jest kompatybilny z nośnikami UDMA. Wzorem 1D MarkIII komora karty pamięci jest zabezpieczona specjalnym układem, który informuje o jej otwarciu i czasie do zakończenia zapisu zdjęć na nośnik pamięci.

Doskonale prezentuje się system AF. Składa się on z 9 czujników TTL CMOS (centralny czujnik krzyżowy) ułożonych na planie rombu. Pracę układu wspomaga 6 dodatkowych, niewidocznych punktów wspomagających pomiar AF. Dodatkowo centralny czujnik o zwiększonej precyzji (z obiektywami o świetle f/2.8 lub większym) zapewnia jeszcze większą precyzję w złych warunkach oświetleniowych. Możliwa jest mikroadjustacja układu AF (+/- 20 kroków), w pamięci korpusu są przechowywane ustawienia dla 20 różnych obiektywów. Kolejną nowością jest zastosowanie w pełni funkcjonalnego podglądu na żywo. Po włączeniu trybu Live View, który umożliwia wyświetlanie obrazu w czasie rzeczywistym na wyświetlaczu, fotografowie mogą ułatwić sobie pracę pod nietypowymi kątami lub podłączyć aparat do komputera, aby móc fotografować zdalnie. Tryb Live View oferuje trzy funkcje autofokusa: Quick AF, Live AF oraz Face Detection Live AF, który optymalizuje ostrość na podstawie twarzy wykrywanych w kadrze, umożliwiając szybkie wykonywanie ujęć portretowych.

Funkcją budzącą najwięcej emocji jest możliwość rejestrowania filmów w formacie Quicktime 1080p H.264 (przepustowość38.6 Mbit/sek) z maksymalną rozdzielczością Full HD 1920 x 1080 pikseli, prędkością 30 klatek na sekundę i dźwiękiem PCM. W tym trybie ustawianie ostrości odbywa się automatycznie, dzięki detekcji kontrastu lub manualnie. Duża matryca aparatu (w porównaniu z przetwornikami w kompaktach i typowych kamerach amatorskich) i wysoka czułość zapewniają wyjątkową jakość obrazu. Filmowanie można wzbogacić o niedostępne dotąd dla amatorów efekty: w celu nadania własnym produkcjom dodatkowej dramaturgii można skorzystać z bogatego asortymentu wymiennych obiektywów (od szerokokątnych, przez teleobiektywy, makroobiektywy, aż po modele typu rybie oko) lub poeksperymentować z ustawieniem przysłony i głębią ostrości.

Z tyłu obudowy rozlokowano całkowicie nowy wyświetlacz LCD Clear View o przekątnej 3 cali i rozdzielczości VGA (920 000 pikseli). Zapewnia on niezwykły komfort przy przeglądaniu zdjęć i obsłudze menu ale przede wszystkim przy korzystaniu z podglądu na żywo. Menu zostało rozszerzone o ekran Quick Control, który zapewnia dostęp do najczęściej zmienianych ustawień. Biorąc pod uwagę możliwości  video, cieszy obecność wyjścia na zewnętrzny mikrofon oraz złącza HDMI umożliwiającego wyświetlanie zdjęć i filmów bezpośrednio na ekranie telewizora HD.

Canon pozostaje także wierny predefiniowanym ustawieniom obrazu (Picture Style). Odpowiadają one charakterystyce oddania kolorów przez różne rodzaje filmów.  EOS 5D Mark II współpracuje ze standardem pomiaru błysku E- TTL II. Przy wyliczeniu siły błysku E- TTL II bierze pod uwagę: odległość od fotografowanego obiektu, światło zastane oraz ilość elementów odbijających światło. System E- TTL II współpracuje z zaawansowanymi fleszami Canona z serii EX. Lustrzanka jest kompatybilna ze wszystkimi obiektywami Canon EF. Przycisk Print/Share na tylnej ściance aparatu pozwala w pełni wykorzystać zaawansowane możliwości standardu PictBridge, czyli wydrukujemy zdjęcie bezpośrednio z korpusu, bez współpracy z komputerem.

Zasilanie aparatu stanowi niezwykle wydajny akumulator litowo jonowy LP-E6 o pojemności 1800 mAh. Można także podłączyć opcjonalny batterypack BG-E6 lub zaawansowany grip z wbudowanym transmiterem WiFi (WFT-E4).