Canon 5d vs 5dmk2 vs 5dmk3

Przyjrzyjmy się pierwszej lustrzance cyfrowej. Model Canon EOS 5D to lustrzanka, która pojawiła się jako pierwsza na rynku z całej trojki. Lustrzanka cyfrowa Canon EOS 5D, została wyposażona w pełnoklatkowy sensor obrazowy o wielkości 12,8 megapiksela. Całe serce lustrzanki zostało zamknięcie w stylowej i bardzo wygodnej obudowie. Można powiedzieć, że ta lustrzanka zapoczątkowała całą serię produktów tego typu, bez których obecnie nie jest w stanie się obejść nie jeden fotograf. Technologia CMOS w zgodzie, z którą stworzona została lustrzanka daje wiele ciekawych efektów i możliwości. Sensor EOS 5D jest niewielki, a zarazem bardzo funkcjonalny. Ogniskowa została tak zaprojektowana, aby można było w bardzo łatwy sposób uzyskać szeroki kąt fotografowanego obrazu.

Canon to producent, który dokłada wszelkich starań w produkowanie swoich sprzętów. Stara się, aby były one jak najlepsze pod względem jakości i zadowalały nawet najbardziej wymagających użytkowników. Ta lustrzanka z całą pewnością należy do grona takich nielanych produktów. Ten model lustrzanki najbardziej przypadnie do gustu fotografom, którzy zajmują się fotografią ślubną lub wykonują zdjęcia wnętrz. Sprzęt doskonale nada się dla reporterów, czy też do fotografii reklamowej. Lustrzanka została wyposażona w wiele funkcji, z które ceniona jest głównie przez profesjonalistów. Aparat można bez problemu podłączać do lamp studyjnych zewnętrznych, a także rozszerzać zakres czułości i dostosowywać do swoich potrzeb. Monitor lustrzanki ma przekątną 2,5 cala. Lustrzanka została wyposażona w pamięć kompaktową Flash typu I/II. Dużą zaletą aparatu jest pentapryzmatyczny wizjer oraz 20 milimetrowy punkt oczny. Dzięki NIK fotografowanie jest łatwiejsze. Lustrzanka jest wybierana przez wielu fotografów i patrząc na jej funkcjonalność ich wybór wcale nas nie dziwi.

Przyjrzyjmy się kolejnej z lustrzanek. Model EOS 5D Mark II, daje wiele możliwości, jeśli chodzi o fotografię cyfrową. Lustrzanka 5dmk2, została wyposażona w pełnoklatkową matrycę EOS, która jest połączeniem dużej rozdzielczości z możliwością robienia zdjęć seryjnych. Prędkość wykonywania zdjęć seryjnie to prawie cztery klatki w ciągu jednej sekundy. Obraz jest dobrej jakości. Za pomocą lustrzanki można także nagrywać filmy w jakości Full HD. Praca z tym aparatem daje nam wiele korzyści. Ekran ma duża przekątną i rozdzielczość, dzięki czemu fotografowanie jest o wiele łatwiejsze. Lustrzanka została wyposażona w matrycę CMOS o rozdzielczości 21,1 MP, dzięki czemu można maksymalnie kontrolować głębię pola. Nawet fotografie w słabym świetle będą dobrej jakości. 5dmk2 to doskonały następca lustrzanki 5d. Ma więcej funkcji, przez co podnosi jakość fotografii. Canon jest perfekcjonalistą w produkowaniu lustrzanek i dlatego nie poprzestał na modelu 5dmk2. Chcąc polepszyć parametry swojego produktu wprowadził na rynek lustrzankę 5dmk3. To dopiero aparat idealny pod każdym względem.

Lustrzanka Canon EOS 5D Mark III jest najlepsza z całej serii lustrzanek 5d, ale i najdroższa. Kupimy ją za 10490 złotych. Sprzęt jest idealny do fotografowania. Sprawdza się nawet w warunkach, kiedy światło nie jest wystarczające. Jest to znakomity następca 5dmk2. Ten model pod każdym względem jest w stanie wyprzedzić swojego poprzednika. Ilość pikseli jakie posiada ta lustrzanka jest niewiele większa od 2. Tam było ich 21, a tutaj mamy do dyspozycji 22,1 MP. Producent podczas tworzenia lustrzanki 5dmk3 większą uwagę zwrócił na procesor Digic 5+. Dzięki niemu o wiele lepsza jest wydajność aparatu, a także szybkość z jaką reaguje on na zadania jakie zleca mu fotograf. Dużą zaletą 5dmk3 jest jej wyjątkowa obudowa. Jest wykonana z dużą dbałością o szczegóły i z dużą precyzją. Sprzęt jest idealny dla profesjonalistów.  Prawa część tyłu aparatu oraz lewa przednia część wyłożono specjalnym materiałem gumowym, aby w razie upadku nic złego się nie stało. Korpus na tyle udało się uszczelnić, że jest on odporny na kurz i nie zbiera wilgoci. Aparat jest doskonały pod każdym względem.

Przyglądając się całej trojce lustrzanek cyfrowych 5d trudno jest powiedzieć jednoznacznie, która jest najlepsza. 5dmk3 na pewno jest najbardziej funkcjonalna, 5dmk2 jest w środku procesu rozwoju tego modelu lustrzanki, natomiast 5d to podstawa, bez której kolejne modele nie miały by szansy powstania. Cała seria zasługuje na uznanie i na pewno jeszcze przez długi czas będzie najbardziej popularnym sprzętem fotograficznym na rynku.