Canon OES 5D

Seria aparatów Canon EOS 5D niezmiennie cieszy się dużym powodzeniem wśród fotografów. Pierwszy model lustrzanki Canon EOS 5D adresowany był do osób profesjonalnie zajmujących się fotografią. Był to aparat nietuzinkowy, wprowadzające zupełnie nowe rozwiązania do lustrzanek tej wielkości. Jego obsługa była prosta i przyjemna. Świetnie nadawał się zarówno do zdjęć studyjnych, jak i plenerowych. Aparat ten łączył w sobie pełnoklatkowy sensor i poręczny korpus. Znakomita rozdzielczość była kolejną zaletą tego aparatu. Na uznanie zasługiwała także dynamika obrazu. Do minusów tego modelu na pewno zaliczyć należało wolne tempo robienia zdjęć oraz problemy z funkcją autofokusa.

Następcą Canon-a EOS 5D był legendarny niemal Canon EOS 5D Mark II. Konstrukcja ta cechowała się kilkoma zmianami w porównaniu do swojego poprzednika. Mark II, podobnie jak poprzednik, posiadał pełnoklatkową matrycę, wzrosła jednak ilość megapikseli – do 21,1. Szybkość robienia zdjęć wynosiła 3,9 klatki na sekundę, co i tak było wynikiem zaledwie średnim. Nie poprawiono niestety znacząco działania autofokusa. Mark II stał się znany jednak z innego powodu – możliwości nagrywania świetnej jakości filmów w jakości Full HD. Szybkość nagrywania wynosiła 30 klatek na sekundę. Do aparatu można było podłączyć dodatkowy mikrofon, co zapewniało także świetną jakość dźwięku. Canon EOS 5D Mark II wyposażony był także w gniazdo HDMI umożliwiające szybkie odtworzenie nagranego filmu na ekranie telewizora. Walory te często doceniał i publicznie podkreślał znany filmowiec, Vincent Laforet.

Trzy lata po premierze Mark II, zaprezentowany został model EOS 5D Mark III. Mark III łączył zalety Mark II oraz zupełnie nowe rozwiązania. Zastosowano tu zupełnie nowy procesor, znacznie przyspieszający prace aparatu, wzrosła szybkość wykonywania zdjęć, poprawiono wreszcie także krytykowany do tej pory autofokus. Dalszym udoskonaleniom poddany został także tryb filmowania. Niektórzy fachowcy mówią nawet, ze Mark III to narzędzie stworzone wprost dla filmowców.

Podsumowując, stwierdzić można iż seria aparatów Canon EOS 5D to trzy bardzo dobre konstrukcje, które można polecić każdemu, kto profesjonalnie zajmuje się fotografowaniem.

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment