Cechy dobrej lustrzanki do zdjęć i filmów– Canon -5D

modelLustrzanki to aparaty fotograficzne, które nie nalezą do najtańszych, gdyż ich koszt to średnio przynajmniej około 2000 zł, ale mimo to cieszą się one dość sporą popularnością , głównie ze względu na bardzo dobra jakość zdjęć oraz filmów, jakie można za ich pomocą wykonać. Bardzo dobry sprzęt tego typu oferuje Canon. Chodzi konkretnie o modele z serii Canon-5D, którego zostały wydane już 3 generacje (modele mark 1, mark 2, mark 3).

Są to aparaty posiadające matryce typu CMOS, o rozmiarze pełnej klatki (36 x 24 mm). Daje to w połączeniu z rozdzielczością w dwóch nowszych modelach wynoszącą około 21 megapikseli bardzo dobra jakość obrazu. Ponadto możliwości poprawy jakości obrazu zwiększają zaawansowane możliwości jego ustawień, takie jak tryby ustawiania ostrości ( w tym autofocus)czy balans bieli. Duże znaczenie ma tez czułość ISO, która w aparatach tych może wynosić nawet ponad 100 tys. w przypadku modelu mark III. Przy tak wysokiej czułości nawet zdjęcia robione w mroku bez lampy błyskowej będą miały odpowiednią jakość. Istnieje ez możliwość wykonywania zdjęć seryjnych – w zależności od modelu nawet z prędkością 6 kl/s. Oprócz zdjęć, aparaty te (za wyjątkiem modelu mark I) umożliwiają wykonywanie filmów w rozdzielczości full HD. Prędkość zapisu tych filmów to około 30 fps. Model mark III umożliwia ponadto zapis dźwięku stereofonicznego.  Zapisane w pamięci zdjęcia czy filmy można w łatwy sposób zgrać na komputer poprzez interfejs USB lub obejrzeć je bezpośrednio w telewizorze, podłączając do niego lustrzankę poprzez port HDMI. Żaden z wymienionych modeli nie posiada jednak funkcji stabilizacji obrazu, ani też ekranu dotykowego. Stabilizację obrazu można jednak uzyskać wyposażając się w odpowiednie obiektywy (wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami), zaś brak ekranu dotykowego nie jest raczej dużą wadą.

Modele Canon-5D mark I, mark II oraz mark III maja podobne gabaryty i wygląd. Dzięki ergonomicznemu zaprojektowaniu, są one wygodne w użyciu mimo wagi wynoszącej prawie kilogram. Pokrywy korpusu obudowy są wykonane ze stopu magnezu. Aparat ten posiada też baterie o 18000 mAh, co zapewnia dość długi czas pracy. Ponadto lustrzanki Canona są wyposażone w tryb oszczędzania energii. Oprócz samego aparatu w zestawie można też znaleźć dodatkowe obiektywy, zasilacz, czy pasek do aparatu oraz oprogramowanie, które ma pomóc w zgrywaniu filmów i zdjęć na komputer.

Comments on this entry are closed.