Kolejny lepszy od dobrego, czy aparaty Canon 5D mark

foto i wideoJapońska firma Canon od lat słynie z dobrych produktów, takich jak drukarki i oczywiście aparaty fotograficzne. W tej drugiej kategorii do jego flagowych produktów należą lustrzanki z serii 5D. Są to modele odpowiednio mark I, mark II oraz mark III. Obecnie na rynku królują te dwa ostatnie, nowsze modle i warto się im dobrze przyjrzeć.

Canon 5D mark II oraz mark III to modele, które maja wiele cech wspólnych, ale mark III przyniósł również wiele usprawnień w stosunku do modelu mark II. Obydwa modele korzystają z matryc CMOS o rozdzielczości ponad 20 megapikseli, przy czym w modelu mark III rozdzielczość ta jest minimalnie większa. Obydwa modele posiadają również szerokokątne obiektywy. Obydwa modele posiadają również procesory obrazu z serii DIGIC , ale w przypadku mark III jest to nieco nowsza wersja 5+ w porównaniu do DIGIC 4 w lustrzance mark II. Parametry te pozwalają w obydwu przypadkach na uzyskanie bardzo dobrej jakości obrazu, w tym odwzorowania barw. Matryce obydwu modeli posiadają również bardzo wysoką czułość ISO, co pozwala na wykonywanie dobrej jakości zdjęć nawet w tych miejscach, gdzie oświetlenie jest słabe. W obydwu modelach czułość ta może być poszerzona. Jednak model mark III oferuje nieco lepsze parametry pod tym względem, zarówno jeżeli chodzi o natywna czułość ISO oraz o zakres o jaki można ją poszerzyć. Obydwa aparaty posiadają również funkcję autofocusu, ale model mark III ma nieporównywalnie lepsze parametry, ponieważ autofocus jest to 61- punktowy, podczas gdy w modelu mark II tylko 9-punktowy. Funkcją, która łączy oba modele jest możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD. W modelu mark II była to prawdziwa rewolucja, ponieważ funkcji tej nie było w ogóle w modelu 5D mark I.

Dobra jakość obrazu i wiele funkcji aparatu fotograficznego to jeszcze nie wszystko. Ważna jest również jego strona czysto sprzętowa, czyli zestaw posiadanych portów, czy też obsługiwane nośniki pamięci. Dużą zaleta obydwu modeli jest możliwość podłączenia ich do komputera lub monitora za pomocą portów USB, czy HDMI.Na monitorze można w ten sposób na bieżąco podglądać materiał, czy zaprezentować go innym. Materiały foto i wideo mogą być z kolei zapisywane na kartach Compact Flash typu I i II, a w modelu mark II także na kartach SD/SDHC. Jak więc widać obydwa modle są bardzo funkcjonalne, z lekką przewaga na korzyść modelu mark III, który jest nowszy. Obydwa modele są jednak godne polecenia, a ich wybór zależeć będzie od indywidualnych potrzeb.

Jedne z najlepszych nowości

Comments on this entry are closed.