Lustrzanki Canon, czyli światowa czołówka

modelami z rodziny 5DAparaty fotograficzne Canona należą do światowej czołówki. Wśród wielu modeli proponowanych przez tego japońskiego producenta, warto zatrzymać się nad modelami z rodziny 5 D. Na rynek zostały wypuszczone 3 kolejne modele o nazwach mark 1, mark 2 i mark 3. Pierwszy z nich zaczął być produkowany w 2005 roku, a ostatni w 2012. W kolejnych modelach wiele się zmieniało, przy czym największe różnice są widoczne pomiędzy modelami mark 1 i mark 2.

Pierwsza wersja tego aparatu posiada matrycę CMOS (tak jak zresztą pozostałe) o rozdzielczości 12,8 Mpi, procesor obrazu DIGIC II, oraz wymienny obiektyw. Nie została ona jednak wyposażona w możliwość rejestracji wideo. Te funkcja pojawiła się dopiero w kolejnych modelach. Umożliwiają one rejestrację obrazu w rozdzielczości HD. Model mark 2 zapewnia już znacznie większą rozdzielczość, bo wynoszącą 21,1 Mpi, przez co jakość obrazu może być znacznie większa niż w mark 1. Zastosowana została też kolejna wersja procesora obrazu DIGIC, posiadająca nr 4. Model mark 3 z kolei nie przyniósł wielkich zmian, jeżeli chodzi o matrycę – jej rozdzielczość jest nieco większa, ale zastosowania została kolejna generacja procesora, czyli DIGIC 5+, pozwalającego na jeszcze efektywniejsze przetwarzanie obrazu. Ponadto w trzeciej wersji lustrzanek z serii 5D zyskujemy także możliwość korzystania z kart SD obok kart pamięci Compact Flash typu I lub II, które były także standardem w aparatach mark I i mark II.

Wszystkie modele, a szczególnie mark 2 oraz mark 3 mają matryce o bardzo dużej czułości, którą można też regulować. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie zdjęć nawet tam, gdzie niezbyt sprzyjające są warunki, takie jak odpowiednia ilość światła. Oczywiście stanowi to też pewien kłopot, ponieważ może to być powodem rejestracji szumów. Wspólną cechą tych aparatów jest też posiadanie złącza USB umożliwiającego łatwa komunikację z komputerem. Modele mark 2 i mark 3 posiadają również złącze HDMI. Zapis danych odbywa się w formacie JPG lub RAW dla zdjęć, czy też MOV w przypadku filmów. Aparaty te nie korzystają z zewnętrznych lamp błyskowych. Ich ogromnym atutem są bardzo duże możliwości ustawień obrazu w zależności od panujących warunków, takich jak natężenie światła.

Aparaty z serii 5 D, to lustrzanki o dużych możliwościach, które nadają się doskonale do rejestracji dźwięku i obrazu, zapewniając wysoką jakość obrazu oraz bardzo dużą wygodę użytkowania w zastosowaniach półprofesjonalnych, czy profesjonalnych.

Zobacz co jest dla Ciebie najlepsze

Comments on this entry are closed.