Lustrzanki nie tylko do zdjęć

aparat fotograficznyObecnie każdy nowy aparat fotograficzny posiada możliwość nagrywania wideo. Bardzo ciekawe funkcje i dobrą jakość obrazu w rozdzielczości Full HD oferują lustrzanki marki Canon 5D mark II oraz mark III, które są kolejnymi modelami z tej samej serii. Wprowadzenie możliwość nagrywania filmów w aparacie mark II był prawdziwym krokiem milowym w stosunku do pierwszego modelu z tej serii, czyli mark I, który takiej funkcji nie miał. Co decyduje o tym, że aparaty z serii 5D umożliwiają nagrywanie świetnej jakości obrazu?

Przede wszystkim znaczenie będzie tu mieć wysoka jakość samej matrycy. W obydwu modelach została zastosowana matryca CMOS. Charakteryzuje się ona bardzo duża rozdzielczością, a mianowicie 20,1megapiksela w przypadku mark II oraz 22,3 megapiksela w aparacie mark III. Dużą jej zaletą jest bardzo wysoka czułość ISO z możliwością zwiększenia. Nieco lepsze warunki posiada nowszy model, czy mark III. Czułość matrycy wynosi tu 100-25600, a w modelu mark II 100-6400. Tak wysoka czułość gwarantuje, ze film będzie dobrej jakości nawet tam, gdzie oświetlenie nie jest zbyt mocna. Na jakość materiałów filmowych nagrywanych za pomocą tego aparatu niemały wpływ ma również dobry, szerokokątny obiektyw oraz procesor obrazu. W obydwu modelach zastosowany został procesor DIGIC, z tym, ze w mark II jest to DIGIC 4, a w mark III nowszy DIGIC 5+. Dobry procesor zapewnia również możliwość uzyskania dobrej jakości obrazu, w tym wierne odwzorowanie barw. Ponadto obraz można również dostosować stosując zaawansowane tryby nagrywania oraz możliwości ustawień, które są wbudowane w każdy z tych modeli.

Obydwa modele posiadają ekrany LCD o szerokich kątach widzenia i rozdzielczości około 3”. Minimalnie większy jest wyświetlacz w mark III. Inne są proporcje obrazu. W mark II jest to 4:3, zaś w mark III 3:2, co powoduje, ze obraz może zając cały ekran. Można też odtworzyć nagranie na monitorze, ponieważ obydwa modele są wyposażone w wyjścia HDMI. Zaś złącze USB umożliwi przegranie materiału na komputer, np. w celu dalszej obróbki. Obsługiwane są Karty pamięci CF I oraz II, a w przypadku mark III, także karty SD/SDHC. Przy kręceniu filmów, gdzie nie ma możliwości zastosowania statywu bardzo ważna jest ergonomia obudowy aparatu. Obydwa modele są tak zaprojektowane, że trzyma się je w ręku bardzo wygodnie. Solidne wykonanie obudowy chroni przed uszkodzeniem aparatu, na co delikatny sprzęt tego typu jest narażony szczególnie w terenie.

Zobacz do czego może sie przydać lustrzanka

Comments on this entry are closed.