Modele aparatów Canona z serii 5D mark

lustrzanki z serii 5DBardzo popularnymi modelami aparatów tego japońskiego producenta są lustrzanki z serii 5D przeznaczone do zadań profesjonalnych i półprofesjonalnych. Premiera pierwszego aparatu z tej serii, czyli mark 1 miała miejsce w połowie 2005 roku. Aparat ten, zresztą jak wszystkie z serii 5D oraz wiele innych modeli aparatów Canona posiada pełnoklatkową matrycę CMOS. W modelu mark 1 jest to matryca o rozdzielczości 12,8 megapiksela. Procesorem odpowiedzialnym za przetwarzanie obrazu w tej wersji jest procesor DIGIC II. Aparat Canon 5D mark I nie umożliwia jednak, tak jak jego następcy rejestracji materiałów wideo.

Kolejnym modelem z serii Canon 5D był model mark 2, który pojawił się na rynku w połowie 2008 roku, a więc trzy lata po rynkowej premierze mark 1. Był to oczywiście model wnoszący wiele ulepszeń, które można powiedzieć były krokiem milowym w rozwoju tej serii. Oczywiście zostały zachowane podstawowe cechy, takie jak zastosowanie matrycy CMOS, czy procesora DIGIC. Wszystkie te elementy zostały jednak znacznie ulepszone. Matryca światłoczuła w modelu mark 2 posiada znacznie lepszą rozdzielczość, wynoszącą 21 megapikseli. Zastosowany procesor także jest w nowszej wersji, ponieważ jest to DIGIC 4 pozwalający na osiąganie jeszcze lepszej jakości obrazu oraz sprawiający, że aparat działa szybko i sprawnie. Wręcz rewolucją w stosunku do poprzedniej wersji aparatu było wyposażenie w możliwość rejestracji wideo, co znacznie podniosło ogólne możliwości aparatu. Zapis wideo może odbywać się w rozdzielczości HD.

Ostatnia, najnowszą wersja tej lustrzanki jest mark 3. Nie jest to w stosunku do modelu mark 2 jakiś przełom, tak jak ten ostatni stanowił w stosunku do mark 1, ale oferuje on nieco lepsze parametry. Matryca CMOS posiada nieco większa rozdzielczość od poprzedniego modelu, a wynosi ona 22,1 megapiksela. Lustrzanka ta posiada także nieco nowszy model procesora DIGIC, a mianowicie DIGIC 5+. Ulepszona także została funkcja autofocusu. Mark 3 posiada także możliwość korzystania z kart SD, a mark 2 i 3 ze złącza HDMI, dzięki któremu można go podłączyć do takich urządzeń jak np. telewizor.

W sprzedaży dostępne są obecnie modele matk 1 i mark 2, ale na serwisach aukcyjnych można tez zakupić model mark 1, na przykład na serwisach aukcyjnych. Każdy z tych modeli posiada wiele bardzo przydatnych w profesjonalnych zastosowaniach funkcji pozwalających na odpowiednie dostosowanie parametrów obrazu do pasujących warunków. Modele Canon 5D maja wymienne obiektywy oraz korzystają z zewnętrznych lamp błyskowych.

Bardzo dobre modele aparatów

Comments on this entry are closed.