Możliwości modeli Canon 5D mark 1 oraz mark 2

procesor DIGIC 5+Po wydaniu w połowie 2005 roku pierwszego modelu lustrzanki z serii 5D, jakim był model mark 1, ten słynny japoński producent wydał jeszcze dwa kolejne modele z tej serii, a mianowicie mark 2 oraz mark 3. Pierwszy z nich został wydany 3 lata po premierze mark 1, a drugi na początku 2012 r. Ze względu na swoje cechy aparaty te są bardzo popularne i doskonale sprawdzają się w wielu zadaniach. Czym się charakteryzują?

Zacznijmy od modelu mark 2. Model ten został wyposażony w pełnoklatkową matrycę CMOS o rozdzielczości 22,1 megapiksela oraz w wydajny procesor obrazu DIGIT IV, który podobnie jak matryca i inne elementy zapewnia bardzo dobrą jakość obrazu i sprawne działanie sprzętu. Możliwe jest również nagrywanie materiałów wideo i to w rozdzielczości HD, co było bardzo dużym plusem w stosunku do pierwszej wersji, która takiej funkcji była pozbawiona. Matryca zastosowana w tym aparacie cechuje się bardzo dużą czułością ISO, która pozwala na wykonywanie zdjęć w gorszych warunkach oświetlenia. Istnieje także możliwość zwiększenia tej czułości. Aparat obsługuje karty Compact Flash typu I i II. Może on się łączyć z innymi urządzeniami za pomocą portów USB oraz HDMI w wersji mini. Aparat posiada wyświetlacz charakteryzujący się bardzo dobrymi katami widzenia.

Kolejnym, nieco nowszym modelem pochodzącym z tej serii lustrzanek Canona jest mark 3. Podobnie jak jego poprzednicy posiada on matrycę CMOS oraz procesor z serii DIGIC. W stosunku do modelu mark 2 matryca ma nieznacznie większa rozdzielczość, która wynosi 22,3 megapiksela. Zastosowano też nieco nowszy procesor DIGIC 5+, który zapewnia jeszcze lepsza jakość obrazu. Poprawiona została funkcja autofocusu. Wprowadzono też obsługę kart SD obok kart Compact Flash. Podobnie jak poprzednik, także ten model posiada dużą czułość ISO matrycy, którą można jeszcze zwiększyć. Tak duża czułość może być jednak powodem powstawania szumów na obrazie i trzeba go będzie poddać dodatkowej obróbce programami graficznymi. Mark II posiada tez minimalnie większy wyświetlacz TFT.

Do wspólnych cech należą także posiadanie interfejsów USB i HDMI, duże możliwości konfiguracyjne, jeżeli chodzi o właściwości obrazu, takie jak np. balans kolorów itp. Obydwa modele posiadają też możliwość zapisu zdjęć w formacie JPG lub RAW. Ponadto obydwa korzystają z zewnętrznej lampy błyskowej oraz posiadają wymienne obiektywy.

Zobacz jakie możliwosci posiadaja aparaty Canon

Comments on this entry are closed.