Nowy członek rodziny Canon

W Marcu tego roku Canon zaprezentował nowego członka serii Canon 5D Mark w odsłonie Mark III. Aparat ten, podobnie jak jego poprzednik, został wyposażony w pełno klatkową matrycę o wysokiej rozdzielczości, poprawiającą Mark II do 22 megapixeli.

Wzbogacono także nowododaną u poprzednika funkcje nagrywania wideo w full HD, dzięki kompresji intraframe potrafi rejestrować obraz z prędkością 6 klatek na sekundę w porównaniu do 3, 9 klatek u Mark II. Na poprawę, jakości wpływa również nowy procesor obrazu, który według producenta lepiej sobie radzi z obrabianiem każdej klatki wideo osobno. Mark III pochwalić się też może 61-polowym autofocusem, który okrzyknięty został największą zmianą w najnowszym modelu Canona. Bez precedensu ten fakt był zdecydowanie najsłabszym punktem poprzednika. Szczególnie w aspekcie osiągów matrycy i bardzo dobrej funkcjonalności tamtego modelu. Canon 5D Mark III, tak samo jak i wszystkie pokrewne mu modele lustrzanek tej marki, nie ma wbudowanej lampy ani lampki wspomagającej AF. Wówczas w pierwszej kolejności powinno się korzystać z zewnętrznych fleszach.  Na bocznej ściance projektanci znaleźli miejsce dla podwójnego slotu kart pamięci CF i SD. Wprowadzone zostało również nowe złącze. Jest nim wejście na słuchawki umożliwiające monitorowanie poziomu dźwięku. To ukłon w stronę znakomicie rozwijanej funkcji rejestracji obrazów wideo, dodatkowo z możliwością podłączenia mikrofonu zewnętrznego. Zmian też doczekał się element służący do kadrowania podczas robienia fotografii. Jest to za sprawą nowego wizjera optycznego, który w najnowszym modelu Canona kryje całe 100% kadru. Wraz z wizjerem został zintegrowany przeźroczysty ekran LCD, a przekątna wzrosła do 3, 2 cala. W ciekawy sposób Canon uzyskał sposób na uzyskanie wyraźniejszego obrazu oraz ograniczenia odblasków – usunięta została przerwa między właściwym wyświetlaczem a chroniącym go szkłem.

Podsumować, więc można, ze zmiany w Canon 5D Mark III wyszły lustrzance tylko na dobre i stała się ona jeszcze profesjonalniejsza w swojej dziedzinie. Obecnie na rynku Mark III nie ma sobie równych. Bardzo wysoki dźwięk i obrazu przy nagrywaniu może zastąpić kamerę. Jakość zdjęć jest najwyższej jakości i żaden profesjonalny fotograf nie powstydziłby się zdjęć wykonanych tym aparatem.

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment