Obiektywy

Jedną z najbardziej popularnych marek lustrzanek i nie tylko, jest marka Canon. Firma ta ma wiele do zaoferowania swoim klientom. Oferuje wysokiej klasy lustrzanki i obiektywy, a także mnóstwo innych przydatnych urządzeń do nagrywania filmów i robienia zdjęć. Marka ta od wielu lat cieszy się popularnością i jest znana na całym świecie. Produkuje towary niezwykle wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Można je użytkować przez bardzo długi czas w nienaruszonym stanie i używać w różnych sytuacjach. Marka Canon to jakość w rozsądnej cenie. W taki sprzęt zawsze warto zainwestować, bo można z niego czerpać zaledwie korzyści.

Canon produkuje przeróżne lustrzanki obiektywy i każdy z nich ma wiele zalet. Dużą popularnością cieszą się obiektywy z serii EF, które są stosunkowo nowe na rynku. Obiektywy te oferują doskonałą jakość obrazu, który jest czysty i przejrzysty. Poza tym mają szeroki zakres ogniskowych i niezwykle wytrzymałą konstrukcję, która jest bardzo solidna. Obiektyw ten ma funkcję obiektywu zmiennoogniskowego, dzięki czemu ogniskowa jest niezwykle łatwa w zmianie. Poprzez jeden płynny ruch, można sprawnie uzyskać wymaganą ogniskową. Z obiektywem tym można manipulować obrazem, dzięki zamocowaniu różnorodnych filtrów zewnętrznych. Obiektywy EF Canon, zostały wprowadzone już w 1987 roku i zastąpiły one obiektywy Canon FD. Canon wprowadził to rozwiązanie jako pierwszy, dopiero później zastosowały je także inne marki. Założeniem tej serii jest przeniesienie silników i mechaniki do obiektywu, przez co nie ma żadnych elementów mechanicznych przy kontaktowaniu się aparatu z obiektywem. Aparat kontaktuje się więc z obiektywem, tylko za pomocą styków elektrycznych.

W tej serii występuje kilka modelów i każdy z nich ma wiele do zaoferowania. Mają one różne wielkości i parametry, łatwo więc można znaleźć coś odpowiedniego dla swoich potrzeb. Obiektywy z tej serii są dynamiczne i zwarte, mają szybką regulację ostrości, co jest niezwykle istotne. Dzięki temu bardzo dokładnie oddają nawet najdrobniejsze szczegóły, które pragnie się uchwycić na aparacie, nawet takie, które są niewidoczne gołym okiem.

Ich rozdzielczość jest bardzo wysoka, a kontrast i jakość obrazu są od rogu do rogu. Dzięki mechanizmowi USM, można bezgłośnie regulować ostrość, co jest dużym udogodnieniem. Mają one także powłokę Super Spectra, są też niezwykle odporne na wszelkie zarysowania i uszkodzenia. Dzięki tej powłoce można redukować zjawy i flary, które często powstają na wskutek odbicia światła od matrycy. Obiektywy te zostały zaprojektowane z myślą o fotografii cyfrowej i w tym celu są głównie używane. Każdy fotograf portretowy będzie bardzo usatysfakcjonowany możliwościami tego obiektywu, ponieważ dzięki dużej przysłonie która zawęża głębię ostrości, będą oni mogli tworzyć wspaniałe rozmyte tło dla postaci. Obiektyw ten spełnia ścisłe standardy jakości obrazu. Technologie firmy Canon, zapewniają zrównoważoną reprodukcję kolorów, niezależnie od odległości ogniskowania. Obiektyw ten ma praktycznie bezgłośny silnik, dlatego praca z nim jest niezwykle komfortowa i spokojna.

Canon produkuje dla lustrzanek dwie serie obiektywów EF i EF-S. EF to obiektywy dla aparatów FF i APS C natomiast EF-S tylko dla APS C. Są jeszcze dwa nowe obiektywy EF-M ale to mała grupa dla aparatów EOS M. Wynika z tego bardzo wiele ale można się ograniczyć do tego, że obiektywu typu EF-S nie „podepniemy” pod canon 5d.
Obiektywy serii EF są stało i zmienne ogniskowe i dalej dzielimy je na:

  • ultra wide zoom
  • standard zoom
  • telephoto zoom
  • wide angle
  • standard medium telephoto
  • telephoto
  • super telephoto
  • macro
  • tilt-shift

Najpopularniejsze to standardowy zoom typu EF 24-105, duży zoom 70-200 i szerokie typu EF 16-35.

Najważniejszą cechą tych obiektywów, jest ich niezwykła drobiazgowość. Można z nimi uchwycić każdy nawet najmniejszy szczegół. Docenią go portreciści, fotografowie przyrody i inni, bo dzięki niezwykłej ostrości można sfotografować rzeczy, których nie widać nawet z bardzo bliska. Cena tych obiektywów jest bardzo przystępna, dlatego warto zainwestować w taki sprzęt i cieszyć się jego jakością.