Robienie filmów za pomocą aparatów Canon 5D mark

rozdzielczości HDCanon, czyli jeden z czołowych producentów lustrzanek posiada w swojej ofercie aparaty z serii 5D. Pierwszy model wypuszczony na rynek w 2005 nie miał jednak możliwości rejestracji materiałów wideo. Funkcja taka pojawiła się jednak w następnych modelach z tej serii, czyli wypuszczonym trzy lata później na rynek modelu mark 2 praz modelu mark 3. Jakie cechy posiadają te aparaty, ze tak dobrze nadają się one do rejestracji obrazu?

Przede wszystkim umożliwiają one rejestrowanie materiału o rozdzielczości HD, która zapewnia, że na filmie bardzo dobrze widoczne są nawet drobne szczegóły. Jest to możliwe dzięki kilku właściwościom tej lustrzanki. Podstawowe znaczenie ma tu pełnoklatkowa matryca CMOS o wysokiej rozdzielczości, wynoszące w obydwu modelach ponad 20 Mpi, przy czym w modelu mark 3 jest ona niewiele wyższa i wynosi 22,3 Mpi. Matryca ta jest niezwykle czuła i istnieje możliwość zwiększenia tej czułości, co sprawia, ze nawet, kiedy jest ciemniej można uzyskać dobrej jakości obraz. Ma to jednak pewna wadę, a mianowicie taką, że rejestrowane są również tzw. szumy, czyli różne sygnały, które zakłócają obraz. Odpowiednie dopasowanie czułości powinno jednak pomóc, a szumy można później usunąć za pomocą specjalistycznych programów filtrujących.

Innymi czynnikami wpływającymi na uzyskiwanie dobrej jakości nagrywanego obrazu są wymienne obiektywy, które można dobierać w zależności od warunków w jakich rejestrowany jest obraz. Do warunków można też dopasować się dzięki zaawansowanym funkcjom ustawień obrazu wbudowanym w lustrzanki mark 2 i mark 3 z serii Canon 5D. Jeszcze jednym, istotnym elementem jest procesor obrazu. W modelach z tej serii stosowane są procesory DIGIC IV oraz DIGIC 5+ (odpowiednio dla modeli mark 2 i mark 3), które umożliwiają uzyskanie dobrej jego jakości, oraz jego sprawną rejestrację.

W używaniu aparatu do filmowania ważne jest też to, jakie porty oraz rodzaje pamięci on posiada. W modelach Canon 5d mark 2 i mark 3 znajdziemy porty USB oraz HDMI, dzięki którym można będzie łatwo zgrać materiał na komputer bądź zobaczyć go na ekranie telewizora. Zaś obsługa kart pamięci Compact Flash typu I i II, a w przypadku modelu mark 3 także kart SD umożliwi uzyskanie odpowiedniej ilości miejsca do zapisania wysokiej jakości materiału.

Aparaty Canona są pod tym względem doskonałe zarówno do zastosowań amatorskich, jak i półprofesjonalnych.

Czy dzieki aparatom da sie robic filmy, zobacz?

Comments on this entry are closed.